Novinky

Když 5S lidí baví a není jen o cedulkách

Ve druhé polovině června proběhlo další úspěšné pokračování kurzu o zavádění a udržení 5S na pracovišti. Sešla se skvělá skupina těch, kteří měli chuť něco změnit, ale tak, aby změna byla účelná, napomohla výsledkům, přinesla novou hodnotu do podniku, a hlavně lidi bavila!!! Aby se 5S zbavilo nepříjemné pachuti, že se jedná o byrokratické a formální slídění, stíhání lidí a vyžadování až nesmyslného pořádku s vylepenými cedulkami.

5S je soubor standardů pro dosažení pořádku, efektivity práce a disciplíny na pracovišti. Tento princip bývá často považován za základ pro nasazení nástrojů a principů štíhlé výroby. V některých podnicích bývá aplikován i v kancelářích. Nemusí se tedy týkat pouze výroby. Název 5S je odvozen od počátečních písmen pěti zásad v japonštině či angličtině.

Asi třetina kurzu byla věnována výkladu teorie, zbytek dne byl o intenzivní interaktivitě a praktickém zkoušení. Testy, ukázky, kvizy, doplnění, rozbory situací – to byla náplň v praktické části kurzu, aby připravila účastníky na závěrečné ověření znalostí a uplatnění všech poznatků v praxi. Co bylo nakonec? Skupina byla rozdělena na menší týmy, každý tým dostal zadání, tabulku pro hodnocení a fotoaparát, a vzhůru do stanovené části objektu (přímo v DTO CZ). Musela stačit půl hodina na pozorování a dokumentování stavu, posouzení, co je vhodné, účelné a potřebné, co je hodno zlepšení. V závěru přišlo na rozbor a prezentování konkrétních zjištění.


Učit se praktickým zážitkem patří mezi nejsilnější metody výuky. A znova se potvrdilo, že tato forma lidi baví, umí si tímto mnoho poznatků upevnit, a také si třeba představit, jak čelit mnohým nástrahám.

ava

Katalogy vzdělávání ke stažení

Katalog Stáhnout

(4,4MB, *.pdf)

Kontakt


DTO CZ, s.r.o.
Mariánské náměstí 480/5
709 00 Ostrava - Mariánské Hory


Tel.: (+420) 595 620 111
Datová schránka: 7itt4x4


E-mail: dtocz@dtocz.cz
Mapa: Zobrazit sídlo DTO na mapě

Partneři

Logo partnera

Český svaz vědeckotechnických společností je jediným zakladatelem a společníkem DTO CZ, s.r.o.