Novinky

Byla jsem v Alpách s 80ti letou turistkou

Psal se prosinec 2020. Padl první dotaz: kam pojedeme v létě na dovolenou. Má odpověď byla jasná - nikam, bo covid. V lednu následoval telefon: když to zabukujeme a zaplatíme třetinu do konce měsíce, tak to budeme mít se slevou. A co když bude covid? Tak nám to vrátí. No dobrá, a kam chceš vyrazit? Nooo, co tak Rakousko? Dobrá, ale k vodě nebo cestování po hradech mě neláká. Tak pojedeme na hory, v Alpách je hezky. Ok, beru - nikdy jsem tam nebyla a o ledovci jsem jen slyšela. No a tak padlo rozhodnutí a nakonec zájezd vyšel na 1*.

Cílem byla pohodová turistika v okolí Schladmingu a hlavním cílem byl Dachstein. Před odjezdem mě přepadla obava, zda jsem nepřecenila své síly. Alpy jsou přece jen něco jiného než naše Beskydy. Ale při přejezdu Ostrava - Mikulov mé obavy mírně ustupovaly - přistupovali účastníci zájezdu  viditelně starší a já si řekla, tak to přece musím dát. No nakonec jsem dala vše (i s několika kotrmelci při jednom ze sestupů), ale hluboce jsem smekla před všemi, kteří kopce zvládali mnohem lépe a svižněji. Nejstarší turistkou mezi námi  byla 80 ti letá paní!

Počasí nás nakonec mělo rádo, i když rosničkáři nás pořád strašili s deštěm. Sluníčko svítilo a hřálo (chvílemi až moc), okolí všech výletů bylo úžasné, rozhledy z vrcholů i dolin neskutečné, vodopády a horské kaňony úchvatné. Všude bylo čisto (po cestách, v lese, kolem jezera i vodopádů, ve vesnicích i městech), všude byli příjemní lidé. Domluva rukama a česky mi byla odpuštěna - dostala jsem s úsměvem pivo, tvarohový štrůdl (jablkový na mě nevyšel), výbornou kávu i domácí podmáslí. Jen to turistické značení se s naším nedá vůbec srovnávat.

Zdolali jsme nejkrásnější soutěsku ve střední Evropě - Ötschergraben, údolí řeky Salza, túru kolem největšího vodopádu Štýrska  - Riesachfäle až k jezeru Riesachsee, sedlo Hüttecksattel, vrchol Planai a hlavně jsme se prošli po ledovci pod úpatím Hoher Dachstein.

Průvodce byl super, parta pohodových turistů, kteří již nikam nespěchají, byla úžasná. Klidně se s nimi příště vydám znovu. A myslím, že i kolegyně, která to všechno vlastně spískala.

Zdraví všechny Helena Ličková z DTO CZ

Katalogy vzdělávání ke stažení

Stáhnout

(5,3MB, *.pdf)

Stáhnout

(2,9MB, *.pdf)

Kontakt


DTO CZ, s.r.o.
Mariánské náměstí 480/5
709 00 Ostrava - Mariánské Hory


Tel.: (+420) 595 620 111
Datová schránka: 7itt4x4


E-mail: dtocz@dtocz.cz
Mapa: Zobrazit sídlo DTO na mapě

Partneři

Český svaz vědeckotechnických společností je jediným zakladatelem a společníkem DTO CZ, s.r.o.